Jak wybrać dobry wózek?
Możliwości jest dużo, ofert na rynku jeszcze więcej, a naszych oczekiwań co do idealnego wózka też sporo. Niewątpliwie łatwiej pisać o wyborze wózka niż go po prostu kupić. Doradza się łatwiej gdy ktoś ma to już za sobą i może podzielić się radami na co głównie zwrócić uwagę, aby to był naprawdę fajny wózek. A na jednym wózku i tak prawdopodobnie się nie skończy.
Na pierwszym miejscu przy wyborze wózka trzeba postawić na bezpieczeństwo i wygodę naszej pociechy. Wózek musi też być funkcjonalny.
Zanim rozpoczniecie poszukiwania określcie: typ wózka, funkcjonalność i przedział cenowy, w jakim ma się zmieścić.
Typ wózka
Typ wózka uzależniony jest od tego czy kupujecie wla nowo narodzonego dziecka (lub dzieci), czy też jest to następny pojazd po wyrośnięciu z gondoli, a może wybiegacie myślami w przyszłość i chcielibyście, żeby ten wózek posłużył kolejnemu dziecku.
Rodzaje wózków dziecięcych
- Wózki głębokie – gondola
Wózek głęboki przeznaczony jest dla dzieci od urodzenia do 6-7 miesiąca życia. Nie jest to oczywiście sztywna granica. Dziecko w gondoli przebywa w pozycji leżącej. Do spacerówki przechodzi gdy potrafi samodzielnie siedzieć. Wózki głębokie charakteryzują się stabilną konstrukcją stelaża i dużymi, przeważnie pompowanymi kołami. Zapewnia to lepsze amortyzowanie drgań i wpływa na komfort podróżowania dziecka.
Kupując wózek głęboki kupujemy stelaż + gondole.
Czytaj również : Dobra gondola – dobry start
- Wózki wielofunkcyjne
Jest to jeden stelaż z możliwością wpięcia:
– gondoli i siedziska spacerowego (zestaw typu 2w1) nazywany również głęboko spacerowy.
– gondoli, siedziska i fotelika samochodowego (zestaw typu 3w1)
- Wózki spacerowe
Dla dzieci siedzących od około 6-7 miesiąca do 3-4 lat (do 15 kg). Stabilna konstrukcja, usztywniane siedzisko często z możliwością rozłożenia na płasko co jest dosyć istotną kwestią.
Czytaj również : Dobra spacerówka czyli idealne siedzisko
- Wózki spacerowe typu parasolka
Wózek tego typu to lżejsza, mniejsza i poręczniejsza wersja tradycyjnej spacerówki. Łatwo się składa, a po złożeniu zajmuje mało miejsca. Nie zawsze posiadają usztywniane siedzisko i nie każdy model ma funkcje rozłożenia oparcia na płasko. Są też takie, w których w ogóle nie ma możliwości zmiany kąta nachylenia oparcia. Zalecany jest dla dzieci starszych.
Wózki te są stosunkowo niedrogie, dlatego często rodzice dokupują je jako dodatkowy wózek np. na wyjazdy wakacyjne (zajmują zdecydowanie mniej miejsca w bagażniku).
- Wózki dla dwóch lub większej liczby dzieci
Pomimo, że wśród tego typu wózków nie mamy aż tak dużego wyboru jak w przypadku wózków pojedynczych(przeznaczonych dla jednego dziecka), to i tak można znaleźć dobry wózek dostosowany do naszych potrzeb.
Wózki tego typu dzielimy na dwa rodzaje. Są to :
– Wózki z umiejscowieniem gondoli lub siedzisk „obok siebie”
– Wózki z umiejscowieniem gondoli lub siedzisk jedno za drugim czyli „tandem”. W niektórych modelach ułożenie to jest z pewną różnicą wysokości. Najczęściej przednie niżej tylne wyżej lub na odwrót.
Powyższy podział dotyczy też wózków przeznaczonych dla trójki dzieci. W przypadku ułożenia typu tandem, z przodu umiejscowione są dwie gondole lub siedziska, a z tyłu jedno.
Niektóre modele wózków przeznaczone są nie tylko dla bliźniąt, ale również dla dzieci z małą różnicą wieku. Tu niektórzy producenci oferują modele, w których możemy utworzyć szereg różnych kombinacji. Stosując zamiennie w tym samym miejscu fotelik samochodowy (nosidełko), gondolę lub siedzisko.
Czytaj również : Wózki dla bliźniąt i dzieci z małą różnicą wieku
Funkcjonalność
Rozpoczynając przegląd modeli wózków pod kontem zakupu jednego z nich zastanowić się trzeba nad pewnymi jego elementami, które mają znaczący wpływ na jego funkcjonalność. Należy pamiętać, że im dokładniej określicie te elementy, tym większe będzie Wasze zadowolenie w codziennym użytkowaniu wózka.
Na początek sprawdźcie jego wymiary. Czy wózek rozłożony, ma odpowiednią wielkość by zmieścić się np. do windy, którą macie w swoim bloku lub czy zmieści się w miejscu gdzie będzie przechowywany. Z kolei wymiary wózka złożonego muszą być dostosowane np. do bagażnika waszego samochodu. A może będziecie korzystać głownie z komunikacji miejskiej gdzie duże gabaryty wózka nie będą zbyt funkcjonalne.
Kolejnym elementem wpływającym na funkcjonalność jest łatwość i poręczność składania wózka. Tu producenci usprawnili tą funkcje do maksimum. W niektórych modelach można złożyć wózek jedną ręką.
Waga – niewątpliwie jest to kluczowy element dla tych, którzy mieszkają w bloku bez windy i bez możliwości zostawienia samego stelaża na dole w schowku. Codzienne znoszenie i wnoszenie wózka to spore wyzwanie. Na szczęście mamy ogromny wybór na rynku, aby nawet wśród tych ciężkich i masywnych (dzięki czemu stabilnych) wózków wybrać ten, odpowiedni do naszych potrzeb. Gdy zależy Wam na lżejszym pojeździe, wybierajcie wśród wózków na stelażach aluminiowych.
Istotnym również elementem usprawniającym użytkowanie wózka jest dobór odpowiednich kół. Duże np. pompowane na pewno sprawdzą się lepiej w terenach wiejskich, mniejsze piankowe na równych chodnikach miejskich. Koła również wpływają na wagę wózka, piankowe są niewątpliwie lżejsze a gumowe cięższe.
Czytaj również : Dobry wózek – szczegółowa analiza przed zakupem
Cena
Kupno wózka jest sporym wydatkiem, więc warto się do tego zakupu przygotować. Czytając nasze artykuły i opinie rodziców na forach nie będzie to takie trudne. Należy pamiętać, że nieraz cena nie jest adekwatna do jakości produktu i odwrotnie, za rozsądną cenę możemy kupić dobry, funkcjonalny i bezpieczny wózek. W pierwszej kolejności należy wybrać wszystkie zadawalające nas parametry, a następnie poszukać odpowiedniego wózka.
Jak wybrać fajny wózek? Pomożemy w tym wyborze!