Jesienny spacer z wózkiem – poradnik aktywnego rodzica

In artykuły

Odpowiedzialni rodzice często zadają sobie pytanie czy wychodzić na spacer z małym dzieckiem, kiedy przychodzi czas jesiennych ochłodzeń i zimowych mrozów. Odpowiedź jest prosta – warto zachować aktywność także w tych porach roku, gdy pogoda mniej nas rozpieszcza. Ruch powoduje bowiem stymulację układu krążenia oraz immunologicznego, dzięki czemu stajemy się bardziej odporni.

Badania przeprowadzone przez markę X-lander wskazują, że ponad 72 proc. ankietowanych rodziców najchętniej spędza wspólny, wolny czas z dzieckiem na spacerach lub aktywnościach na powietrzu*. Lekarze pediatrzy zgodnie twierdzą, że nawet z kilkudniowym noworodkiem można wyjść na krótki spacer o każdej porze roku. Oczywiście należy przy tym zadbać o odpowiednie ubranie dziecka oraz przygotowanie do spaceru w postaci zaopatrzenia się w niezbędne akcesoria, jak ciepły kocyk czy pokrowiec przeciwdeszczowy.
Komfortowy i bezpieczny spacer zapewni małemu podróżnikowi także odpowiednio dobrany i przygotowany wózek.

Właściwa wielkość wózka i detale:

Już na etapie zakupu wózka, warto pamiętać, że żyjemy w kraju o zmiennym klimacie, a jesień i zima trwają aż pół roku! Wybierając wózek należy mieć na uwadze nie tylko naszą wygodę (waga wózka, łatwość prowadzenia i składania), ale przede wszystkim komfort dziecka. W pierwszych miesiącach życia dziecka najlepiej sprawdzają się wózki głębokie z dużą i wygodną gondolą, w której nawet dziecko ubrane w ciepły kombinezon czy śpiworek znajdzie wystarczająco dużo miejsca. Wysokie boki gondoli stanowią dodatkową ochronę dla dziecka. Ważna jest także obszerna budka, dobrze chroniąca przez wiatrem czy opadami.

Decydując się na wybór konkretnego modelu wózka warto zwrócić także uwagę na jego odporność na warunki zewnętrzne oraz łatwość utrzymania w czystości. Tkaniny, z których wykonany jest wózek, powinny pozwalać na szybkie odświeżenie poprzez przetarcie wilgotną szmatką, a w przypadku większych zbrudzeń muszą dawać możliwość zdjęcia i wyprania.

Konstrukcja wózka i amortyzacja

Jesienią i zimą najlepiej sprawdza się wózek z aluminiowym stelażem. Jest on zdecydowanie lżejszy, co wpływa na wagę całego wózka. Aluminium jest także odporne na korozję.
Jeśli chodzi o koła to najlepsze na jesienne spacery są wózki z dużymi, pompowanymi kołami. Bowiem im większe koła, tym wygodniej prowadzi się wózek na każdej nawierzchni.

Ważnym elementem wózka jest także odpowiednia amortyzacja. Nie może być ona zbyt miękka, bo wtedy wózek reaguje na każdą nierówność terenu. Twardsza amortyzacja natomiast zapewnia stabilność wózka, co zwiększa zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo dziecka.

Dobra widoczność wózka

Jesienią i zimą kiedy wcześnie zapada zmrok ważne są elementy odblaskowe w wózku. Wielu rodziców nie jest świadomych, jak mało widoczni są na drodze. Ciekawym rozwiązaniem tego problemu są wózki, w których została zastosowana technologia LED. Pulsujące lub jednostajne światło zamontowane w podnóżku wózka oraz elementy odblaskowe zapewniają widoczność w ciemnościach nawet do 100 m oraz gwarantują bezpieczeństwo rodzica i dziecka podczas spaceru. Wózki marki X-lander wyposażone są w elementy odblaskowe zarówno na koszach zakupowych, ale także w oświetlenie LED, które działa w dwóch trybach: ciągłym oraz przerywanym, doświetlając drogę przed wózkiem i czyniąc go świetnie widocznym z daleka. Warto wiedzieć, że wózek z odblaskami, na który pada światło reflektorów, widoczny jest z ok. 120 metrów, natomiast bez nich – zaledwie z 30-40 metrów.

Przegląd i konserwacja wózka

Aby wózek dobrze służył i był bezpieczny dla małego pasażera, należy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu i konserwacji. Zaleca się systematyczne czyszczenie wózka z zabrudzeń, szczególnie w okolicach kół, amortyzatorów i innych elementów ruchomych. Co jakiś czas warto też oliwić miejsca ruchome.

Odpowiedzialni producenci wózków, jak marka X-lander, z myślą o bezpieczeństwie oferują usługę serwisową polegająca na darmowym przeglądzie wózka po roku użytkowania. Usługa dotyczy wszystkich wózków X-lander począwszy od kolekcji 2016, a wózek można zgłosić do darmowego przeglądu w dowolnym terminie, nie później jednak niż do 15 miesiąca od daty zakupu wózka.
Szczegóły: www.x-lander.com

* Badanie internetowe „Spędzanie czasu z dziećmi” prowadzone przez markę X-lander w okresie grudzień 2016-styczeń 2017 roku.

You may also read!

Poznaj kolekcję Premium Class wózków marki BEBETTO

Premium Class to kolekcja dla najbardziej wymagających. Wszystkie najważniejsze funkcje wózków Tito i Bresso, wzbogacone o chromowany stelaż oraz

Read More...
IX Międzynarodowe Targi Zabawek i Artykułów dla Matki i Dziecka Kids’Time 2018

IX Międzynarodowe Targi Zabawek i Artykułów dla Matki i Dziecka Kids’Time 2018

Za nami kolejna edycja Targów Kids’Time w Kielcach. Wystawa ta zyskała miano „największej” w branży dziecięcej w Europie Środkowo

Read More...

Konserwacja wózka po wakacjach.

Jak zachować wózek w dobrej kondycji po wakacjach? Przeczytaj poniższe porady. Zbliża się okres wakacyjny, wiec wielu z nas

Read More...

Mobile Sliding Menu